Nierówny podział majątku
25.11.2014, 14:11:34Dział trzeci kodeksu rodzinnego i opiekuńczego reguluje dwa rodzaje małżeńskiego ustroju majątkowego. Ustawowy i umowny ustrój majątkowy.
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wspólność ustawowa powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami. Oznaczona to, że wszystkie przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa, stanowić będą ich majątek wspólny. Dodatkowo oboje mają równe udziały w majątku wspólnym. Zaś przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością majątkową należą do majątki osobistego każdego z małżonków.
Wspólność ustawowa jest umową majątkową małżonków. Nie jest ustrojem przymusowym. Umowa ta może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Przez umowę majątkową małżeńską zawartą w formie aktu notarialnego małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobku.
Przed ślubem lub już w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie mogą ustanowić rozdzielność majątkową.. Umowa zwana intercyzą. Gdy umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową zostanie zwarta przed ślubem, to między małżonkami z mocy ustawy nie powstanie wspólność majątkowa. Po zawarciu małżeństwa każdy z nich będzie tworzył tylko swój majątek osobisty. W przypadku, gdy intercyza została zawarta po ślubie, to do momentu jej sporządzenia istnieje między małżonkami wspólność majątkowa. Dopiero po sporządzeniu umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową tworzą wyłącznie majątek osobisty. W rezultacie po rozwodzie nie może dojść do podziału majątku wspólnego. Natomiast w sytuacji, gdy małżonkowie zawarli umowę majątkową o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. To dorobek każdego z małżonków stanowić będzie różnicę między wartością majątku osobistego, który posiadał w dniu zawarcia umowy, a wartością majątku w dniu rozwiązania umowy.
W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym. Do samego postępowania o poddział majątku wspólnego stosuje się przepisy o dziale spadku.
Podział majątku wspólnego może polegać na:
- podziale w naturze, czyli fizycznemu przydzieleniu poszczególnych rzeczy byłym małżonkom,
- ustalenie dopłat w razie różnic wartości składników majątku oddanych jej i jemu,
- przyznanie jednemu z małżonków majątku z obowiązkiem spłacenia drugiego z nich,
- podziale cywilnym, polegającej na sprzedaży przedmiotów i podzieleniu uzyskanej kwoty między małżonków. proporcjonalnie do wielkości udziałów w majątku wspólnym.
Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec o podziale wspólnego mieszkania albo przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli jeden z małżonków wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego. Sąd w może na wniosek jednego z małżonków dokonać podziału majątku wspólnego.
Podział majątku może nastąpić także w formie umowy zawartej pomiędzy małżonkami. Istotą umowy pomiędzy małżonkami jest przenoszenie między nimi udziałów w przedmiotach objętych wspólnością. Nie można jednak ustalić rażąco nierównych udziałów w majątku wspólnym, jeżeli nie wynika to z intercyzy czy też orzeczenia sądu. Umowa może dotyczyć części majątku wspólnego. Jeśli nie obejmuje wszystkich składników w stosunku do pozostałych nadal istnieje współwłasność tyle, że po rozwodzie w częściach ułamkowych.
Twój komentarz